آشنایی با سوره ی مبارکه ی جمعه

با سلام.بنده اخیرا برای کلاس قرآن در اسلام دوره ی مربیگری مهد قرآن پروژه ای آماده کرده بودم و به نظرم آمد اگر این را در وبلاگ قرار دهم مفید خواهد بود!انشاالله مورد استفاده قرار گیرد.البته به صورت جداگانه قرار میدهم تا خسته کننده نباشد.

سوره مبارکه جمعه شصت و دومین سوره قرآن است که پس از سوره صف و قبل از سوره منافقون در قرآن کریم قرار دارد .     سوره مبارکه جمعه از نظر ترتیب نزول صد و دومین سوره قرآن است که پس از سوره صف و قبل از سوره فتح در مدینه بر پیامبر(ص) نازل شده است. سوره جمعه همچنین در میان سوره هاى مدنى بیست و چهارمین سوره به شمار مى آید.این سوره مبارکه با ۱۱ آیه، ۸۰ کلمه و ۷۲۰ حرف در جزء بیست و هشتم قرآن کریم واقع شده است و از نظر حجم جزو سوره هاى مفصلات یعنى سوره هاى نسبتاً کوتاه قرآن است.سوره مبارکه جمعه از آنجا که با عبارت «یسبح» آغاز شده پنجمین سوره از سوره هاى مسبحات به شمار مى آید. جمعه تنها نام آن است و علت نامگذارى آن هم وجود این کلمه در آیه دهم این سوره و بحث پیرامون حکم نماز جمعه است.جمعه در زبان عربى به معناى آخرین روز هفته یعنى آدینه است و تنها یکبار در قرآن کریم آمده است. در خصوص آیه سوم این سوره مبارکه آمده است که چون این آیه نازل شد، یکى از صحابى، از پیامبر سوال کرد: مقصود از دیگران که هنوز به اسلام نپیوسته اند، چیست؟ پیامبر دست بر شانه سلمان فارسى نهاده و فرمودند: سوگند به آن که جانم در دست او است، اگر ایمان در ستاره ثریا باشد، مردانى از قوم او به آن دست خواهند یافت.

در این سوره مبارکه در تمثیلى بسیار زیبا عالمان تورات را که به آن عمل نکنند، به چهارپایانى تشبیه نموده که تنها بارى از کتاب بر پشت آن نهاده شده، بدون این که چیزى از آن دریابند.اشاره به تقدیس و تسبیح ذات مقدس پروردگار در آسمان و زمین، تصریح به حقیقت رسالت پیامبر که از میان جامعه اى درس نخوانده او را برگزید تا آیات پروردگار را بر ایشان بخواند و آن ها را امر به تزکیه کرده و تعلیم دهد.تصریح: حقیقت جهانى شدن دعوت و رسالت پیامبر و این که گروه هاى دیگرى از مومنان به پیامبر ایمان خواهند آورد، بیان این حقیقت است که یهود اگر چه ادعاى نادرست دوستى خدا را دارد، اما به دلیل ارتکاب اعمال ناشایست، هرگز آرزوى مرگ نمى کند.دعوت به حضور در نماز جمعه و چشم پوشى از هرگونه تجارت و کسبى در این راه، تصریح به این حقیقت که هیچ تجارتى برتر از ذکر و یاد خدا نبوده و هیچ کسب و کار و تجارتى نباید آدمى را از ذکر و یاد خدا باز دارد. چرا که خداوند بهترین روزى دهندگان است. از مهم ترین موضوعات مطرح شده در سوره مبارکه جمعه است.

محورهاى اساسى سوره مبارکه جمعه عبارتند از:

Pالف- اشاره به اهداف نبوت و رسالت پیامبر(ص) در آیه دوم این سوره اهداف پیامبر اسلام بیان شده است. خداوند در این آیه
 مى فرماید: بعثت پیامبر(ص) اهداف بى شمارى دارد تلاوت قرآن و پیروى از آن، تزکیه جان هاى مردم، آموزش قرآن و حکمت از اهداف بعثت پیامبران است تا جامعه و افراد جامعه را از آلودگى و ناپاکى به سوى سعادت هدایت کند.ب- اشاره به ویژگى هاى ناپسند یهودیان (چرا که این قوم تورات را مى خواندند، بدون آن که به پیام هاى نورانى آن عمل کنند.

ج- نماز جمعه (چرا که این نماز به عنوان وظیفه اجتماعى، عبادى و سیاسى هر مسلمانى است و عامل وحدت جهان اسلام مى شود.) 
در فضیلت تلاوت همراه با تدبر سوره مبارکه جمعه از پیامبر گرامى اسلام روایت است که هر کس سوره مبارکه جمعه را تلاوت کند، خداوند به عدد کسانى که در نماز جمعه حاضر مى شوند برایش حسنه مى نویسد و نیز در حدیث دیگرى از امام صادق(ع) آمده است که بر هر مومنى از شیعیان ما لازم است در شب جمعه، سوره جمعه واعلى را بخواند و در ظهر جمعه، سوره جمعه و منافقون را تلاوت کند.

هرگاه چنین کند عمل رسول خدا(ص) را انجام داده و ثواب و پاداش او بر خدا است. در روایات بسیارى نیز به قرائت سوره جمعه در نماز جمعه تاکید شده است.

/ 2 نظر / 19 بازدید
محمد

به صفحه نمايش کامپيوترت يه دستي بکش خاطره هاي کتابهاي ابتدايي قديمي http://khavaranshop.com/news/1270 بيش از 500 والپيپرجديد ويندور7 و xp و عکسهاي رويايي و زيبا از طبيعت این ها رو دنبال کن http://khavaranshop.com/news/1273/ http://khavaranshop.com/news/1274/ http://khavaranshop.com/news/1275/ http://khavaranshop.com/news/1276/ http://khavaranshop.com/news/1277/ http://khavaranshop.com/news/1278/ http://khavaranshop.com/news/1279/ http://khavaranshop.com/news/1280/ http://khavaranshop.com/news/1281/ http://khavaranshop.com/news/1282/ http://khavaranshop.com/news/1283/ با تشکر