نگاهی اعتدالی به اتفاقات اخیر در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

نگاهی اعتدالی به اتفاقات اخیر در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

مرتضی کیانی

درباره ی اتفاقات اخیر در دانشگاه نظرات و نگرش های متفاوتی وجود دارد و حقیر از طرق مختلف از نظرات مختلف مطلع شدم.اما متآسفانه آنچه را که مشاهده کردم افراطی گری و تندروی بود.

طرفین این ماچرا دو طیف هستند:یکی نشریات گوزه نک،فرهنگ و اولدوز وابسته به کانون شعر و ادب و کانون اندیشه، و دیگری نشریه ی تریبون وابسته به جامعه اسلامی دانشگاه(بخوانید بسیج دانشجویی دانشگاه!!)

همانطور که مستحضرید این اتفاقات در دولت تدبیر و امید که شعارش اعتدال می باشد رخ داده است.اگر به تآسی از دولت محترم نگاهی متعادل و به دور از تعصب ، به مسائل داشته باشیم به راحتی به اشتباهات دو طرف پی می بریم.

در طرفی نویسندگان این سه نشریه با استفاده از کلمات و مفاهیمی تحریک آمیز و هدف دار(مانند آذربایجان جنوبی) که اگر بخواهیم یا نخواهیم نشأت گرفته از تفکرات پان ترکیسم است باعث عصبانیت نیروهای بسیجی شده اند، و در طرفی دیگر نشریه ی تریبون با رویه ای افراطی و تند ،سخن از توهین و تحقیر کردن ترک ها و قهرمانان مورد احترام آن ها گشوده اند.


سوالات و ابهاماتی از هر دو طیف به ذهن خطور می کند:به عنوان مثال 


سوالی که از این سه نشریه می توان پرسید این است که اگر شما خود را جدایی طلب و صاحب تفکرات پان ترکیسم نمی دانید هدف از استفاده از عبارت آذربایجان جنوبی چیست؟! و چندین سؤال و ابهام دیگر...

و نیز سوالی که به عنوان نمونه از نشریه ی تریبون می توان پرسید اینکه بدون دریافت مجوز از کمیته نظارت بر نشریات دانشگاه با چه حقی شروع به انتشار نشریه کرده اید!؟ آیا خود را قیم و همه کاره ی دانشگاه می دانید و یا اینکه از حمایت صد درصدی مسئولین دانشگاه مطمئن هستید؟! و البته چندین تناقضات دیگر.

در آخر نکاتی را متذکر می شوم:


1-به نظر نویسنده باید نگاه امنیتی و خفقان در دانشگاه برچیده شود. می بایست هر طیف و هرگروهی با رعایت اصول و خطوط قرمز از طریق نشریه ی خود ،بدون هیچ گونه ترس و واهمه ای از عواقب آن بتواند اعلام نظر کند.

2-تنها راه حل این معضل و اختلاف به نظر حقیر، رسیدگی به تخلفات هر دو طیف می باشد (تآکید می کنم هر دو طیف) ولا غیر.

3-بر خلاف اظهار نظر برخی دوستان،این حقیر معتقد است اولین عکس العمل رئیس جدید دانشگاه در برابر تحصن کنندگان روز شنبه 3 خرداد بسیار هوشمندانه بود.در چنین تحصن هایی سخنانی به غیر سخنان رئیس باعث تشنج و غبارآلود شدن فضا می شود.

حال باید نظاره گر عملکرد رئیس جدید و مسئولین فرهنگی دانشگاه باشیم.

/ 9 نظر / 33 بازدید
مهدی

سلام! وبلاگ «میعاد ملاقات با خدا» با تصاویر زیبا و مطالب جذاب درباره «نماز» در خدمت شماست. __________@@@@@@___________@@@@@ _______@@@________@@_____@@_______@ ________@@___________@@__@@_______@@ ________@@____________@@@__________@@ __________@@________________________@@ ____@@@@@@___________________@@@@@@@ __@@@@@@@@@_________________@@@@@@@ __@@______________________________________@@ _@@_________________@@@@@________________@@ _@@________________@@@@@@_______________@@ _@@@______________@@@@@@______________@@@ __@@@@_____________@@@@____________@@@@ ____@@@@@@______________________@@@@@@ _________@@_________________________@@ ________@@___________@@_____________@@ ________@@@________@@@____________@@ ________@@@______@@@__@__________@@ _________@@@_____@@@___@@@@@@@ __________@@@@@@@ ___________________@ ____________________@ _____________________@ ______________________@ ______________________@ ______________________@____@@@ ____________@@@@___@@__@__@ _____________@____@@_@__@__@ _

یک جادی-بسیجی آقا

سلام آقای کیانی بارها گفتیم ین هم روش ما بسیجی بسیج حداقل فعلی این دانشگاه نیستیم پس ازطرف خودتون قضاوت نکنید به اندازه کافی از این بسیج فعلیتون مستفیض شدیم دیگه لازم نیست شمام .... اون قسمت رو بردارین اگر معتدلید!!!!

یک جادی-بسیجی آقا

در ضمن شما از کجا میدونید مجوز نداشته؟ دوربین مداربسته دارید یا از دادوبیدادها و شایعات به این پی بردید؟؟؟ آیا واقعا بسیجی هستید و اینطور قضاوتهای نابجا و عجولانه می کنید؟! و....

تابناک

سلام.ابدا بگم که من یک ترک هستم .اولا اینکه نوشتین مجوز نداشتن مطمئن باشین که داشتن چون به خود دکتر ولی زاده هم نشان داده شد.دوما اگه قرار بر مجوز باشه پس چرا اون سه تانشریه که قبل از تریبون پخش شد با ان همه توهین و اهانت مجوز داشتند؟؟ایا کسانی که برای این سه نشریه (الدوز وگوزنک و فرهنگ )مجوز دادن از محتوای ان ها باخبر بودند یا نه.؟؟؟

تابناک

در ضمن من که خودم شاهد حضور خود شما(ا.کیانی)در بالای پله های ادبیات بودم به نظرم اصلا دکتر ولی زاده نمی امدند و حرف نمیزدند بهتر از اینا بود که عاملان اصلی اغتشاش را پرروتر کرده و تعدادی را که خواستار روشن سازی مسائل بودند را توبیخ کنند.در اصل به قول یکی از دانشجویان که به خود دکتر هم گفته بود که پان ترک هستش شما فرض کنید اگر مسولی از این گروه حمایت کند چه اوضاعی خواهیم داشت توجه داشته باشید که این موضوع فقط هفته اول کاری سرپرست دانشگاه بود.

تابناک

لازم نیست من خودمو معرفی کنم ....در ضمن من نگفتم از چیزی میترسم.... جایی که بشه به راحتی به مقدسات توهین کرد و با سکوت مسولین مواجه شد از چی و از کی باید ترسید...؟؟!!!. در نظر قبلی هم اولا بگم که من یک ترک هستم که اشتباه تایپ شده ابدا.

یک جادی

آقای کیانی تریبون با مجوز پخش شده میتونید از کمیته ناظر برنشریات جویا شوید ضمنا اگر شما واقعا ادعای اعتدال! دارید توصیه میکنم اول اطلاعات صحیح و کامل و مطمئن داشته باشدی بعد نگاه اعتدالی بندازید به مسائل نه اینکه بدون اطلاعات وبرحسب دادوبیداد یه عده.... به دروغگویی بپردازید ... اعتدال شما اینطوریه؟؟؟

ویدا

سلام آپم البته 2 تا سر بزنید[گل]