اعمال شعبانیه

ماه رجب المرجب رفت و شعبان رسید.آیا توانستیم از برکات معنوی رجب مستفیض بشویم؟! حقیر به دلایلی مثل متقارن شدن ماه رجب با فصل امتحانات نتوانستم آن طور باید و شاید از برکات این ماه مستفیض بشوم!از 3 فرصت طلایی برای استغفار و پرش به سوی الهی یکی از دست رفت!فرصت های بعدی را از دست ندهیم!

اوصیکم و نفسی نفسی نفسی نفسی.....

گزیده ای از اعمال ای ماه معظم در ذیل تقدیم شما می شود.انشالله همگی از با نفسی پاک و مخلص وارد ماه مبارک شویم!!

1- هر روز هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» گفته شود.

2- هر روز هفتاد مرتبه ذکر « اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ»گفته شود.

از روایات استفاده مى‌شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هر کس هر روز در این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه در ماه‌هاى دیگر استغفار کند.

3- صدقه دادن در این ماه اگرچه به اندازه نصف دانه خرمایى باشد، خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌کند. از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است که آن حضرت در باب فضیلت روزه رجب فرمود چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوى عرض کرد یابن رسول الله چه ثوابی دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بگیرد؟ حضرت فرمود به خدا قسم بهشت ثواب اوست.  عرض کرد یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: صدقه دادن و استغفار. هر کس  در ماه شعبان صدقه دهد، خداوند آن صدقه را رشد دهدهمچنان که یکى از شما شتر تازه متولد شده‌ای را تربیت مى‌کند تا آن که در روز قیامت به صدقه دهنده برسد در حالتى که به اندازه کوه اُحُد شده باشد.

4- در کل این ماه هزار بار ذکر « لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» را که ثواب بسیار دارد؛ گفته شود. از جمله آن که عبادت هزار ساله در نامه عملش نوشته شود

هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز که در هر رکعت، بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالی برآورد هر حاجتی که دارد از امر دین و دنیای خود. و روزه اش نیز فضیلت دارد.

5- در روایت نبوى آمده است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه بگیرد حقّ‌تعالى بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت از حاجت‌هاى آخرت او را برآورد.

6- در این ماه صلوات بسیار فضیلت و ثواب دارد .

خواندن نماز در شب اول شعبان به اینگونه، دوازده رکعت که در هر رکعت حمد یک مرتبه و یازده مرتبه توحید خوانده شود.

از حضرت رضا علیه السلام منقول است که هر که سه روز آخر ماه شعبان روزه بدارد و به ماه مبارک رمضان وصل کند حق تعالی ثواب روزه ی دوماه متوالی برای او بنویسد.

/ 16 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
farzaneh

اسطوره ای که جان داد تا حرمت امام خود را نشکند..

سحر

سلام مطلب پست شما بسیار ارزشمند و مفید است اجر شما با خدا .موفق و موید باشید .

وارث

سلام با مطلبی تحت عنوان "شیر مادرت حلال خانوم" به روزم.سر بزنید یا علی

سجاد

سلام آدرس وبلاگم تغییر کرده اگر صلاح دونستید در لیست پیوندهاتون اصلاح کنید

بیتاپاشا

سلام آقا مرتضی هی می گفتم شمابه من آشنا میاین نگوکه تودانشگاه داداشم درس می خونین. داداش منم مهندسی عمرانه. به کیمیا خانم هم سلام برسونین.

a.a

این فتوای من نیست قرآن فرموده: قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا مَا بِصَاحِبِكُمْ مِنْ جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِيرٌ لَكُمْ بَينَ يدَي عَذَابٍ شَدِيدٍ(سبأ/46) بگو: «شما را تنها به يک چيز اندرز مي‌دهم، و آن اينکه: دو نفر دو نفر يا يک نفر يک نفر براي خدا قيام کنيد، سپس بينديشيد اين دوست و همنشين شما [= محمد] هيچ گونه جنوني ندارد؛ او فقط بيم‌دهنده شما در برابر عذاب شديد (الهي) است!» إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُولَئِكَ يرْجُونَ رَحْمَتَ اللَّهِ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ(البقرة/218) کساني که ايمان آورده و کساني که هجرت کرده و در راه خدا جهاد نموده‌اند، آنها اميد به رحمت پروردگار دارند و خداوند آمرزنده و مهربان است. أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يعْلَمِ اللَّهُ الَّذِينَ جَاهَدُوا مِنْكُمْ وَيعْلَمَ الصَّابِرِينَ(آل عمران/142) آيا چنين پنداشتيد که (تنها با ادعاي ايمان) وارد بهشت خواهيد شد، در حالي که خداوند هنوز مجاهدان از شما و صابران را مشخص نساخته است؟!

ويدا

سلام يه هفته پيش آپ كردم تولدمه بيا[نیشخند]

سجاد

خدایا می خواهم با تو تنها باشم می خواهم از همه چیز چشم بپوشم می خواهم جز تو محبوبی و معبودی نداشته باشم خوش دارم که در زیر این آسمان سیاه کسی جز از من نداند کسی جز تو نیاز مرا نشنود کسی جز تو مرگ مرا نبیند .... بخشی از مناجات های دکتر چمران در لبنان (گمشده ی من) التماس

سجاد

اللهم عجل علی ظهور آقا مرتضی ! چه عجب اومدی این طرفا هک نشده من تغییر آدرس دادم یکی برداشته به اسم خودش ثبت کرده بعد نوشته هک شد